O nama

Dragi prijatelji,

dobrodošli na Međunarodni U-14 nogometni turnir u organizaciji Hrvatske udruge vukovarskih branitelja Domovinskog rata! Naša udruga, s dubokim korijenima u herojskoj prošlosti našeg grada, s ponosom promiče nogometnu tradiciju i sportsku strast u Vukovaru.

Kao predani zagovornici potencijala mladih talenata, posvećeni smo razvoju budućih generacija nogometaša kroz organizaciju raznovrsnih sportskih događaja i turnira.

U našim programima naglašavamo vrijednosti fair-playa, timskog rada i poštovanja prema suparnicima i suigračima, gradeći tako karakter i sportski duh kod mladih igrača.

Ovaj međunarodni turnir predstavlja vrhunac našeg rada u poticanju nogometnih aspiracija mladih igrača diljem svijeta. Ponosni smo što smo domaćini ovog prestižnog događaja i vjerujemo da će svaki sudionik ponijeti sa sobom ne samo sportsko iskustvo, već i nezaboravne uspomene na Vukovar i našu strast prema nogometu.

Hvala vam što ste dio naše nogometne obitelji i što doprinosite ljepoti ovog sporta svojim sudjelovanjem na našem turniru!"

VUKOVAR

Vukovar je smješten u sjeveroistočnom dijelu Republike Hrvatske na ušću rijeke Vuke u Dunav. Naseljenost vukovarskog kraja prati se kroz pet tisuća godina u kontinuitetu putem brojnih arheoloških lokaliteta. Za ovaj kraj posebno je značajna vučedolska kultura koja je dobila naziv po lokalitetu Vučedol, pet kilometara nizvodno na Dunavu.

Rimska civilizacija utjecala je na unapređivanje gospodarstva i u tom periodu zasađeni su prvi vinogradi. U sačuvanim pisanim dokumentima Vukovar se spominje već početkom 13. stoljeća kao Volko, Walk, Wolkow odnosno hrvatski Vukovo. Od 14. stoljeća sve se više upotrebljava pomađareni naziv Vukovar. Vukovar već 1231. godine Poveljom Hercega Kolomana dobiva status slobodnog kraljevskog grada i postaje središte Vukovarsko srijemske županije. Nakon turske vladavine (1526.-1687.) gotovo cijelo vukovarsko područje kupuju njemački grofovi Eltz te će kroz dva naredna stoljeća utjecati na razvoj ovog kraja. Vukovar je od 1745. godine sjedište Srijemske županije. Franjevački samostan i crkva Sv. Filipa i Jakova je najmarkantnija barokna građevina u gradu (1723. g.), a franjevci su nositelji kulture, obrazovanja i ustroja kršćanske civilizacije od srednjovjekovnog razdoblja do danas.

Grad je 1991. godine razoren i okupiran, nesrpsko stanovništvo protjerano ili zatočeno u logorima od strane velikosrpskog agresora. Od 1997. godine, kada je započeo proces mirne reintegracije do danas, Vukovar se obnavlja i polako dobiva izgled europskog grada kakav je uvijek i bio. Vukovar je prepoznatljiv po svojoj bogatoj povijesti, kulturi, tradiciji, baroknoj arhitekturi, Vučedolskoj golubici, Dunavu i mostovima na Vuki te gostoljubivosti svojih stanovnika.

U gradu Vukovaru u prošlosti pa do danas uvijek su većinski stanovnici bili Hrvati. Prema popisu stanovništva 2001. godine Vukovar ima 31670 stahovnika, od kojih 18199 Hrvata, odnosno 57,46 posto.

Domovinski rat - 100 DANA VUKOVARA

U Domovinskom ratu, koji je Hrvatska vodila u obrani od velikosrpske agresije, Vukovar je teško stradao. U potpunom okruženju od kolovoza do studenoga 1991. grad je potpuno razoren, poginuli su brojni branitelji i civili, a preživjela hrvatsko stanovništvo prognano je iz svojih domova. Nad Vukovarom je izvršen genocid, ekocid i kulturocid. Statistika 100 dana užasa, samo za grad Vukovar, govori o 15000 razorenih stambenih jedinica, 22000 Vukovaraca koji su protjerani iz grada te su od 7 do 10 godina živjeli u progonstvu u više od 560 mjesta diljem Hrvatske i nekoliko europskih zemalja.

U Vukovaru je bilo oko 2500 branitelja u trenutku kada su vrata Vukovara bila zatvorena. Tom broju nisu uvršteni svi koji su dolazili u Vukovar i odlazili iz njega u smjenama na nekoliko dana. Uz branitelje Vukovarce ratovali su branitelji iz Zagreba, Varaždina, Đakova, Čakovca, Našica, Samobora, Vinkovaca, Županje i drugih hrvatskih krajeva, među kojima su mnogi poginuli. Statistike pokazuju da je u Vukovaru ubijenih, poginulih i nestalih ukupno nešto više od 4000 osoba. Od toga ubijenih i poginulih 2500 osoba, a nestalih 1500 osoba. Još uvijek je nepoznata sudbina oko 500 osoba.

Tijekom bitke za Vukovar poginulo je 890 branitelja i oko 1200 civila. Kroz srpske koncentracijske logore prošlo je oko 10000 ljudi, dok je oko 5000 bilo zadržana od 3 mjeseca do godinu dana. Vukovarska bitka postala je simbol hrvatskog otpora nadmoćnijem osvajaču.

OD 2003... POGLEDAJTE

ARHIVA TURNIRA